Sampaş Haberleri

Sampaş hakkında bilmek istediğiniz her detaya istediğiniz an ulaşabilirsiniz.

Yeni E-Imar Uygulaması Kullanıma Sunuldu

İmar uygulaması yapılacak yer hakkında detaylı bilgiler veren Imar Durumu uygulaması sadeleştirildi. Mobil cihazlar üzerinden de (HTML5,ASP.NET,MVC teknolojileri kullanılarak) imar durumu ve plan notları hızlı bir şekilde alınabilir hale getirildi.


Uygulama ekranı üzerinden bağlı bulunduğunuz bölge  ile ilgili imar durumunu sorgulayabilir ve sonuçlarını hızlı biçimde alabilirsiniz. Söz konusu uygulamanın temeli 3194 sayılı imar kanun ile nüfusu 10.000 ü geçmiş yerleşim birimlerinde yapılması zorunlu olan ve yapılırken de ciddi istatistik raporları oluşturan bir çalışmadır. Plan sonucunda, imar uygulaması , adalar , yoğunluk düzeyleri ve yollar gibi çok önemli bilgiler ortaya çıkar. 

İmar durumu nedir?

İmar durumu; imar parselinin kullanım şeklini ve yapılması istenen yapının özelliklerini; örneğin teknik şartlarının ne olması gerektiğini, yolları ve uygulamaya esas olacak diğer bilgileri belirten kadastral durumu da işlenen belgeye deniyor.

İmar durumu, imar uygulaması yapılan yerin yapı adalarını, bunların yoğunluk ve düzenini gösteriyor. Bir arsanın yapılanma koşulları; boyutları ve sınırları olarakta tarif edilebilir.

İmar durumu hangi bilgiler bulunur?

* Belli bir arsada yapılması istenen yapının imar planlarında alacağı şekli ve ne amaçla kullanılabileceğini,
*  Söz konusu arsanın yapılanma koşullarını,
*  Teknik şartlarının ne olması gerektiğini,
*  Arsa üzerine kaç katlı bir bina yapılması gerektiğini,
*  Yapının taban oturumunu,
*  Toplam kapalı alanı kaç metrekare olacağını,
*  Bahçe mesafelerini,
*  Ön ve yan boşlukları,
* Tüm yapılanma koşullarını gösterir.

İmar durumu için Başvurular Nereye Yapılır?
Arsanızın imar durumunu öğrenmek için gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye dilekçe verilmesi yeterli oluyor. İmar durumları, bölgeye, semte, mahalleye, sokağa hatta parsele kadar değişkenlik gösterebiliyor. Bu değişiklik bölgenin gelişimine bağlı olarak meydana geliyor. Ayrıca bölgede bulunan arsaların imar durumlarını büyükşehir belediyeleri veya yerel belediyeler değiştirebiliyor.

Ekleme Tarihi: 30.10.2017 10:47:48

Benzer Sampaş Haberleri

Şirketimizle alakalı yeni ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili haberler