Sampaş Haberleri

Sampaş hakkında bilmek istediğiniz her detaya istediğiniz an ulaşabilirsiniz.

SAMPAŞ’TAN İKİ YENİ UFUK 2020 PROJESİ DAHA

TUBITAK’ın hazırlamış olduğu “UFUK2020’deki En Başarılı Türk Sanayi Kuruluşları listesinde” ilk üçe girmeyi başaran SAMPAŞ AŞ, UFUK 2020 kapsamında 2018 yılı Ocak ayı itibariyle iki yeni büyük AB projesini daha başlattı. Ocak ayı içerisinde başlangıç toplantıları Oslo (Sieugreen) and Selanik (Cutler) şehirlerinde gerçekleştirildi.


Sieugreen, Avrupa Birliği UFUK2020 programı kapsamında toplamda yaklaşık 7 M€  bütçe ile desteklenmektedir. SİEUGreen bir çok disiplinden Avrupalı ve Çinli araştırmacılar, teknoloji sağlayıcıları, kobiler, yatırımcılar yerel ve bölgesel yetkililer ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan uluslararası bir konsorsüyum tarafından yönetilmektedir ve projenin toplamda 48 ay sürmesi beklenmektedir.

Şehirsel tarımdaki teknolojik ve sosyal inovasyonların, toplumu ve ekonomiyi nasıl olumlu yönde etkileyebileceğini göstermeyi hedeflemektedir.

Projede traditional Greenhouse technology, Soil-based traditional plant growing,  Water-based hydroponic culture, Aquaponic cultures (plant fish fully recycling technology), Paper-based plant growing technology, Use of organic waste product for the production of insects in connection of aquaponic system, Photovoltaic panels (PV) teknolojileri kullanılarak Hatay’da topluluk bahçeleri inşa edilecektir.

CUTLER projesi UFUK2020 kapsamında 5 M€ bütçe ile desteklenmekte ve toplamda, 36 ay sürmesi beklenmektedir. Proje, 10 ülkeden 15 partner ile oluşturulan bir konsorsiyum tarafından yönetilmektedir.

Proje kapsamında Düden Çayı çevresinin yeniden yapılandırılması ve park alanına dönüştürülmesi planlanmaktadır.

CUTLER projesine başta Antalya (Türkiye) olmak üzere Selanik (Yunanistan), Anvers (Belçika) ve Cork (İrlanda) şehirleri; SiEUGreen projesineyse Hatay (Turkey) başta olmak üzere Fredrikstad (Norway), Changsa (China), Beijing (China), Aarhus (Danimarka) pilot şehirleri katılmaktadır.

Ekleme Tarihi: 28.03.2018 09:07:39

Benzer Sampaş Haberleri

Şirketimizle alakalı yeni ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili haberler